top of page

www.lpua.lt > Straipsniai >Vien dar­bu gy­ve­ni­mas neuž­go­žia­mas

Beveik pusė karvių bandos duoda A2A2 pieną

pienininkystes-ukio-ikurimas.jpg

Irena ir Vytautas Balčiūnai, ūkininkaujantys Šilalės rajono Pakarčiamio kaime, pieno ūkyje sėkmingai diegia naujoves. Pernai gruodžio 7-ąją jie fermoje įdiegė nepamainomus pagalbininkus — pieno melžimo robotus. Pasak  sutuoktinių, šiam sprendimui jie ruošėsi iš anksto ir labai racionaliai, domėdamiesi įvairių firmų  melžimo robotais, kol pasirinko profesionalius „Boumatic Robotics“ automatinio melžimo robotus.



 

.
Pasak jų, tai — inovatyvi melžimo technologija, užtikrinanti efektyviausius rezultatus. Ilgaamžė,  patikima ir kompaktiška įranga išsiskiria itin lengva valdymo sistema. Modernūs „Boumatic“  sprendimai užtikrina sistemos saugumą ir rūpinasi galvijų gerove. Melžimo režimas gali būti  nustatomas individualiai, atsižvelgiant į individualias melžimo sąlygas.
Svarbu tai, kad melžimo robotai atlieka visą melžimo procesą, kuris reguliuojamas ir stebimas moderniais matavimų prietaisais ir jutikliais. Jie nereikalauja didelių išlaidų techninei  priežiūrai, o sistema išsiskiria maksimaliu saugumu ir tikslumu.
Pasak Vytauto, jų karvutės be jokio vargo įprato prie naujovės. Tuo stebėjosi ir patyrę „Dotnuva  Baltic“ vadybininkai, pasirūpinę sėkmingu robotų įdiegimu Balčiūnų pienininkystės ūkyje.
Balčiūnai pastebėjo, jog nors nelengva prognozuoti ateitį, tačiau, siekdami geresnių rezultatų, šiandien jie priima sprendimus, kurie, tikėtina, padidins jų pelną ateityje. 

Renkantis bulius, ūkininkai atkreipia dėmesį į A2A2 geną. Pasak ūkininkų, šiuo metu apie pusė karvučių bandos, o ją sudaro arti 90 piendavių, duoda A2A2  pieną. Tokia linkme bus einama nuolatos, kol visa banda išsigrynins ir duos A2A2 pieną.
Teigiama, kad pienas su šiuo aminorūgščių junginiu tinka netoleruojantiems laktozės bei gydo įvairias ligas (diabetą, nervų sistemos  pažeidimus), yra pripildytas įvairiomis naudingomis medžiagomis (daugiau kalcio, vitaminai A ir D). Šis pienas turi ir kitų naudingų savybių, todėl pasaulio spaudoje įvardijamas kaip ateities pienas.
Kasdien „Žemaitijos pieno“ bendrovei ūkininkai parduoda vidutiniškai po 1500 kg natūralaus  pieno, kurio, liepos 9 dienos duomenimis, riebumas — 3,9 proc., baltymingumas — 3,3 proc., SLS piene — 155 tūkst./ml, BBS — 27 tūkst./ml, laktozės — 4,54 proc., urėjos — 12 mg/100 ml.
Irena ir Vytautas — gyvulininkystės specialistai. Irena yra baigusi tuometę  Veterinarijos akademiją ir kurį laiką dirbo Upynos apylinkės veterinarijos vedėja. Vytautas  Gruzdžių technikume įgijo veterinarijos felčerio profesiją. Žinoma, turint tokias profesijas,  galima sėkmingai rūpintis gyvulių sveikata ir jų gerove. Su menkesnėmis karvučių ligomis ar negalavimais ir patys susidoroja. Modernioje fermoje karvutės guli ant vandens čiužinių. Jas pakaso specialūs šepečiai. Pašarus pristumia robotas, kurį šeimininkai praminė „Petriuku“.
Vytautas pastebėjo, jog stengiasi ūkininkauti ekologiškai. „Atnaujindamas pievas, jų nepurškiu  jokiais chemikalais. Net pyktis ima, kai kitur pamatau purkštuvą. Man geriausiai pasitarnauja  paprasčiausias plūgas ir lėkštės. Pirmą žolę nupjovęs supresuoju, nesvarbu, kad ten daug balandų —  pastebėjau, kad nuo to pieno kokybė nesuprastėjo“,— pasakojo Vytautas. Jo manymu, geriausia trąša  — srutos ir mėšlas. Tai patvirtino ir padaryti žemės kokybės tyrimai.
Sėkmingą Balčiūnų ūkininkavimą įvertina „Žemaitijos pieno“ bendrovė. Jie ne kartą už puikius  pienininkystės ūkio rezultatus buvo skatinami geriausių ūkininkų šventėse. Turi ir Žemės ūkio  ministerijos bei kitų respublikinių institucijų apdovanojimų.
„Esame šeimos ūkis: dirbame ne tik patys, bet ir padeda dukra Aurelija, turinti maisto saugos  specialistės diplomą, taip pat dvyniai sūnūs Kornelijus ir Karolis, po studijų tapsiantys  diplomuotais specialistais. Pirmasis pasirinko radiologo, o antrasis — informatiko specialybes“,— sakė tėvai.

 

bottom of page